Facebook

rychlý kontakt: tel.: +420 566 520 350

Dokonalé technologie, ekologie, životnost, emoce
Český výrobek Definitivní řešení

PRAKTICKÉ RADY

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM

Pořizujete nová okna a rádi byste je financovali pomocí dotace? Zkuste program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu Nová zelená úsporám.

Díky tomuto programu můžete získat finanční podporu na snížení energetické náročnosti vašeho domu, pokud se jej chystáte rekonstruovat, nebo k výstavbě rodinného domu s nízkou energetickou náročností.

 

Naše výrobky máme v tomto programu registrované -  konkrétně se jedná o tyto produkty:

 • Dřevěná okna
 • Dřevohliníková okna
 • Dřevěné dveře
 • Dřevohliníkové dveře

 

JAK POŽÁDAT O DOTACI?

O dotaci můžete zažádat na webu www.novazelenausporam.cz, kde získáte veškeré potřebné informace.

RODINNÉ DOMY

Stav výzvy: příjem žádostí
Podání žádosti: 22.10.2015
Podání žádostí do: 31.12.2021

BYTOVÉ DOMY

Stav výzvy: příjem žádostí
Podání žádosti: 15.3.2016
Podání žádostí do: 31.12.2021

 

KDO MŮŽE O DOTACI POŽÁDAT?

O dotaci může zažádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů a vlastníci bytových domů:

 • podnikající i nepodnikající fyzické osoby ,
 • společenství vlastníků jednotek,
 • bytová družstva,
 • města a obce (včetně městských částí),
 • podnikatelské subjekty ...

 

Žádosti lze podávat:

 • před zahájením,
 • během realizace,
 • nebo po dokončení realizace.

 

Upozornění:  Dotace lze uplatnit pouze za dodávky nebo služby prokazatelně zahájené nebo provedené max. 24 měsíců před datem zaevidování žádosti.

JAK NA VLHKOST A ROSENÍ OKEN

Rosí se Vám okna? Jistě jste rosení oken zaregistrovali v době, kdy jste vyměnili stará okna za nová. Je to tím, že nová kvalitní okna dokonale těsní a nepropouští teplo dovnitř ani ven.

Nejprve je důležité říci, že rosení oken není technickou závadou oken, ale je to problém, který je nutné řešit.

K rosení okenních skel dojde ve chvíli, když je vzduch plně nasycen vodní párou a v místnosti se náhle sníží teplota. Čím je teplota vzduchu vyšší, tím více vlhkosti se v interiéru drží. V tuto chvíli je nutné vlhkost snížit a nejrychlejším řešením je vpustit chladný venkovní vzduch do interiéru.

 

PROČ BY NÁM MĚLO ROSENÍ OKEN VADIT?

1. Vlhkost ničí rámy dřevěných či dřevohliníkových oken.

2. Voda může stékat na zdi a podlahu a způsobovat plísně.

3. Vysoká vlhkost vzduchu nesvědčí našemu zdraví.

4. Vlhko navazuje pocit chladu – místnost poté zbytečně přetápíme.

 

JAK SE BRÁNIT PROTI ROSENÍ OKEN?

1. Pravidelně větrejte – větrání by mělo být krátké, ale intenzivní.

2. Nesušte prádlo ve vlhkých místnostech.

3. Vařte pouze v hrncích přikrytých poklicemi.

4. Zajistěte, aby u topení nebyly žádné předměty, které by bránily cirkulaci tepla.

5. Pokud je vlhkost opravdu vysoká, do místnosti umístěte pohlcovače vlhkosti.

 

Závěrem můžeme jen říct: Dostatečně větrejte. :-)

Jak správně větrat si můžete přečíst v našem článku.

BEZPEČNOST OKEN

EURODECK - bezpečnost oken

Bezpečnost výplní stavebních otvorů nabývá na trzích západní Evropy stále na významu a také v České republice se jistě bude klást čím dál větší důraz na bezpečnostní provedení oken a dveří.

Dle policejních statistik si až 82 % zlodějů vybírá pro vloupání do domu nezabezpečená okna nebo terasové dveře. To proto, že jsou nejslabšími místy domova, vchodové dveře bývají většinou dobře zabezpečené.

Evropské normy stanoví třídy bezpečnosti oken podle úrovně testovacího nářadí a času, po který mají okna odolat pokusu o vloupání. Pro běžné rodinné domy stačí mít bezpečnostní okna 1. a 2. třídy - základní bezpečnost, tj. okna mírně odolná vůči fyzickému násilí, statickým i dynamickým zátěžím nebo jednoduchým nástrojům.

Okna nejlépe zabezpečíme použitým kováním – společnost MACO stanovila různé úrovně zabezpečení dle použitých bezpečnostních prvků:
 • bezpečnostní čepy a uzávěry ve 2 nejzranitelnějších místech okna + okenní klika se zámkem nebo blokovacím tlačítkem - zastaví méně zkušené a příležitostné zloděje (kterých je mezi pachateli většina) vybavené jednodušším nářadím
 • bezpečnostní čepy a uzávěry ve 4 rozích okna + blokovatelná či uzamykatelná klika +  bezpečnostní sklo - náročnější kombinace  představuje celkem obtížnou překážku i pro zloděje vybavené středně těžkými pákovými nástroji, kteří by se pustili do páčení okna nebo rozbíjení skla
 
 
BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉM MACO i. S.
 
Bezpečnostní okenní kování MACO je vybaveno systémem i. S. – inteligentní bezpečnost – tvořený bezpečnostními otočnými válečkovými čepy tvaru písmene T a bezpečnostními uzávěry
 
Po zasunutí bezpečnostních čepů do bezpečnostních drážek uzávěrů jsou okna účinně zabezpečena proti vypáčení. Těchto bezpečnostních bodů může být na okně více, takže se přístup přes okno opravdu ztíží.
EURODECK - bezpečnostní okenní kování
 
Tyto díly jsou pevně přišroubované do výztuže rámu, jsou absolutně stabilní díky speciálnímu materiálovému složení a velmi nákladné metodě tlakového lití, mají lehký chod kování a automaticky se přizpůsobí oknu. Jsou regulovatelné v přítlaku.
 
Dalším stupněm bezpečnosti je použití elektronického zabezpečení - to zajistí automatickou kontrolu oken napojením na monitorovací nebo poplašná zařízení
 
Bezpečnostní kování doplníme kličkou s blokovacím tlačítkem nebo se zamykáním na klíček. Klička se zámkem funguje i jako dětská pojistka proti nežádoucímu otevření okna.
 
Našim zákazníkům doporučujeme okenní kliky Hoppe se systémem Secustik.
 
Okenní kliky Secustik® mají patentovaný blokovací mechanismus jako integrovanou záruku bezpečnosti. Tento mechanismus znemožňuje neoprávněné posunutí okenním kováním zvenku. Spojovací prvek mezi klikou a čtyřhranem přitom působí jako „mechanická dioda“. To sice umožňuje normální ovládání okenní kliky zevnitř, ale blokuje kliku v případě, že se někdo pokusí s okenní klikou manipulovat zvenku pomocí kování.

Při otáčení klikou Secustik® o 180° z uzavřené polohy do výklopné polohy blokovací mechanismus zapadává se slyšitelným cvakáním do speciálních drážek.
 
EURODECK - okenní klika Secustic                                                 EURODECK - okenní klika Secustic
 
 
 
Pro více informací se můžete podívat na stránky výrobce kování MACO-Kování s.r.o. bezpečná okna
 

JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT

EURODECK - otevřené okno

Nejlepším způsobem větrání je intenzivní, rychlé větrání, tedy otevření okna. Vzduch v místnosti se vymění, ale stěny, které drží naakumulované teplo, se nestačí ochladit. Proto se po zavření okna teplota v místnosti zase rychle ohřeje.

V dnešní době jsou již okna většinou vybavena samovětracími systémy, případně mikroventilací, která sama zařizuje přirozenou výměnu vzduchu uvnitř bytu, ale s určitými ztrátami tepla.

U obytných místností by se měla podle hygienických předpisů vyměnit za hodinu polovina objemu vzduchu dané místnosti. Snadno se vám tak podaří udržovat ideální podmínky v bytě, tedy vlhkost pod 50 % a teplotu mezi 20 - 22 °C.

 

 EURODECK - otevřené okno   Správně větrejte.

 

 EURODECK - dřevěná okna  Dřevo je příroda. Dřevo je teplé a živé. Dřevo dýchá.

 

   EURODECK - dřevěná okna     Dřevěná okna dílem přispívají ke zlepšení kvality Vašeho života.

Dobrý materiál bez správného větrání Vás může přijít draho!

 

    A tak správně větrejte!

 

Návod, jak účinně větrat:

 • Ráno okna cca na 10 minut otevřete, větrejte nejlépe s průvanem.
 • Suchý venkovní vzduch může proudit dovnitř a vlhký se dostane ven. Potom všechna okna zavřete a prostory vytopte. Po 3-4 hodinách je vzduch opět nasycen a je čas pro nárazové větrání.
 • Nárazové větrání několikrát za den na několik minut zopakujte.
 • Při větrání napříč více pokoji se dosáhne max. za 3 minuty kompletní výměny vzduchu.
 • Studený venkovní vzduch obsahuje jen nepatrnou vlhkost a může, když se ohřívá, pojmout velké množství vlhkosti. Tedy čím nižší je venkovní teplota, tím kratší větrání.

Co možná nejvíce nákladů na topení se ušetří v dnešní době u novostavby nebo přestavby jen použitím dobrých materiálů. Teplo zůstane v prostoru. Také izolační působení moderních dřevěných oken je mnohem lepší než dříve. Často se tvoří pára na oknech s dobrým izolačním sklem. Kapky přitom stékají dolů. Na různých místech v obývacím pokoji nebo ložnici se objevují plísně. Napadení houbou je zvlášť nepříjemná věc.

Špatné nebo chybějící větrání způsobuje zdraví škodlivé klima prostoru značně narušující kvalitu života našeho domova. Naopak správné větrání šetří energie a udržuje pěkné životní prostředí, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký.

 

Proč je zvlášť důležité správné větrání novostavby nebo přestavby během topné sezóny?

Při vysychání novostavby nebo přestavby uniká z vnitřní omítky a podlahy enormní množství vodní páry. Ale také vytváření vlhkosti vzduchu obyvateli je přirozeným jevem. Zvlášť viditelné je to u par v koupelně nebo kuchyni. Důležitým faktorem je také neviditelné a stálé odpařování samotných obyvatel. Odpařování jednoho člověka za noc je asi 1 litr, což dělá u čtyřčlenné rodiny za rok alespoň 24 plných koupacích van.

Vnitřní teplotu nikdy nenechte klesnout pod 15 °C.

MONTÁŽ NEBO-LI JAK ZABUDOVAT OKNA

Ke všem výrobkům EURODECK poskytujeme samozřejmě dopravu a odbornou montáž, která je prováděna zkušenými pracovníky.

Vlastnosti a trvanlivost oken jsou přímo ovlivněny způsobem zabudování, proto je potřeba těmto pracím věnovat velkou pozornost. Pro zabudování oken platí v České republice technická normalizační informace TNI 74 6077 Okna a vnější dveře - Požadavky na zabudování

Tato technická normalizační informace určuje požadavky, jak mají být okna a vnější dveře navrhovány a zabudovány do stavby

 

 

Jaké práce zahrnuje zabudování nových oken?

 • demontáž stávajících oken
 • vysazení okenních či dveřních křídel
 • odstranění stávajících rámů
 • příprava nových oken na montáž, usazení a vyrovnání, ukotvení a zapěnění
 • osazení klik a seřízení kování
 • montáž vnitřních a vnějších parapetů
 • připravení podkladu, osazení a ukotvení parapetů
 • utěsnění připojení
 • zednické zapravení nových výplní
 • příprava ostění, nanesení jádra a štuku
 • utěsnění napojovacích spár mezi rámem výplně a zdivem
EURODECK, s.r.o.
Závist 21 - Lavičky
Velké Meziříčí 594 01
  Telefon: 566 520 350
Fax: 566 520 556
E-mail:
info@eurodeck.cz