Facebook

rychlý kontakt: tel.: +420 566 520 350

Dokonalé technologie, ekologie, životnost, emoce
Český výrobek Definitivní řešení

RADY A TIPY - ZIMNÍ ZAHRADY

JAK VYUŽÍT ZIMNÍ ZAHRADU?

Také byste si přáli, aby léto nikdy neskončilo? Díky zimní zahradě se může stát váš sen skutečností. U zimních zahrad přežívá názor, že je to obytný skleník pro jižní rostliny.

Ale v dnešní době tomu tak rozhodně není. Zimní zahrada je prodloužení interiéru a je jen na Vás, jak tento prostor využijete. Máme pro Vás pár tipů...

 

ZIMNÍ ZAHRADA JAKO OBÝVACÍ POKOJ

Mít obývací pokoj s výhledem ven do všech stran? Se zimní zahradou to není žádný problém. Zimní zahrada může plynule navazovat na kuchyň či jinou místnost v domě. Zařiďte ji jako klasický obývací pokoj a originální interiér je na světě. A úplně nejlepší na tom bude, když se na sedací soupravě usadíte, pohlédnete vzhůru a uvidíte oblohu plnou hvězd. Může být větší romantika? 

 

ZIMNÍ ZAHRADA JAKO PŘEDSÍŇ

Možná si lámete hlavu nad tím, jak mít atraktivní vchod do vašeho domu. Možností je mnoho a zimní zahrada je jednou z nich. Zimní zahrada přinese do domu tak potřebné světlo a navíc budete mít okamžitě přehled, co se děje venku.

 

ZIMNÍ ZAHRADA JAKO WELLNESS

Přemýšlíte, že si do svého domu pořídíte vířivku, saunu či bazén? Máme pro Vás tip, kam takové své malé soukromé wellness umístit - zkuste to do zimní zahrady! Zasloužený relax s výhledem do okolí je opravdu lákavý. A abyste se nemuseli bát, že vás zahlédnou nějaké nežádoucí pohledy zvenčí, tak využijte tónovaná skla – vy uvidíte ven, ale nikdo dovnitř. 


ZIMNÍ ZAHRADA JAKO VENKOVNÍ POSEZENÍ

Na začátku jsme sice říkali, že zimní zahrada je takovou prodlouženou rukou interiéru a představovali jsme zimní zahrady čistě jako součást domu. Ale jejich využití je opravdu variabilní a může sloužit i jako venkovní altán. Když je nevlídné počasí, dveře zimní zahrady zavřete a užíváte si tepla interiéru, pokud je venku hezky, zimní zahradu zcela otevřete a setřete tak jakékoliv bariéry mezi zimní zahradou a okolním světem. Propojení vchodem z domu je samozřejmostí.

POTŘEBUJI STAVEBNÍ POVOLENÍ PRO ZIMNÍ ZAHRADU?

Rozhodli jste se, že Váš dům rozšíříte o zimní zahradu? To je skvělé! Zimním zahradám fandíme.

Možná přemýšlíte jak začít? Naše rada je - především si zjistěte, zda potřebujete pro stavbu zimní zahrady stavební povolení. 

 

Zda budete potřebovat stavební povolení nebo jiné potvrzení o stavbě zimní zahrady závisí na tom, zda bude stavba součástí budovy nebo samostaně stojící.


ZIMNÍ ZAHRADA JAKO SOUČÁST DOMU

Pokud je vaše představa taková, že zimní zahradu přistavíte k vašemu domu, tak z pohledu stavebního úřadu se stavba zimní zahrady řadí do kategorie rekonstrukce či zateplení. Další důležitou informací, kterou budete muset sdělit stavebnímu úřadu je, o kolik zimní zahrada zvětší zastavěnou plochu.

Hranice pro celkovou velikost objektu pro ohlášení stavby je 150 metrů čtverečních. Za těchto okolností by mělo stačit pouze jednoduché územní rozhodnutí. Územní rozhodnutí dle §76 zákona 183/2006 SB, Díl 4, popisuje, že dokument „Oznámení o záměru v území“ bude nutné pro každou stavbu zimní zahrady. 

Stavební povolení nebudete potřebovat pro zimní zahradu, která nebude mít podlahovou polochu větší než 25 metrů čtverečních a výška nepřesáhne pět metrů. 


SAMOSTATNĚ STOJÍCÍ ZIMNÍ ZAHRADA

V případě, že máte v plánu zimní zahradu jako samostaně stojící stavbu a její půdorys nepřesáhne 40 metrů čtverečních, budete potřebovat pouze „Oznámení o záměru v území“. 

 

Každopádně doporučujeme osobní návštěvu stavebního úřadu. V každém kraji posuzují stavební úřady stavební povolení jinak, a proto se mohou podmínky pro stavbu zimní zahrady lišit. 

STAVBA ZIMNÍ ZAHRADY

Zimní zahrada není v Česku přísliš obvyklou stavbou, protože se často objevují předsudky, že se jedná o nákladnou záležitost a se stavbou je spoustu starostí.

Určitá starost to je, jako každá rekonstrukce - ale pak ta radost a požitek ze zimní zahrady vynahradí vše.

A co je na všechno potřeba si dát pozor při stavbě zimní zahrady? Čtěte dále...

 

CO OD ZIMNÍ ZAHRADY OČEKÁVÁTE

Máte už v hlavně vaši ideální zimní zahradu? Zimní zahrada může být součastí obytného prostoru, nebo samostatně stojící. Může sloužit jako obývací pokoj, místo pro wellness nebo prostor pro relaxaci se spoustou květinami. Záleží jen na vás. 


STAVEBNÍ POVOLENÍ

Ve stavebním zákoně není úplně jasně dáno, zda je potřeba stavební povolení pro stavbu zimní zahrady. Záleží tedy na přístupu konktrétního místního stavebního úřadu. Proto doporučujeme zjistit si informace u svého stavebního úřadu, protože ohlášení je nutné v každém případě. 


ORIENTACE ZIMNÍ ZAHRADY 

Orientace zimní zahrady je důleižtý faktor, protože na kterou světovou stranu bude orientovaná do určité míry definuje její využití. 

Orientace na jih je oblíbená hlavně z důvodu, že zimní zahrada je obyvatelná i v zimních měsících. Nevýhodou je, že v létě může docházet k přehřívání, proto je důležité kvalitní stínění a je lepší, pokud je zimní zahrada oddělená od zbytku prostoru, který trvale obýváte.

Orientace na východ se pro stavbu zimní zahrady volí již méně, protože sluneční svit se do zimní zahrady pronikne pouze ráno a dopoledne. Pokud byste chtěli v zimní zahradě pobývat odpoledne a večer, museli byste prostor dostatečně vytápět. 

Orientace na západ je jasnou volbou, pokud chcete mít zimní zahradu jako místo pro relaxaci. Zahrada je sluncem prohřívaná celé dopledne, v létě je důležité mít kvalitní odvětrávání a stínění. 

Orientace na sever slouží spíše jako tepelný izolátor domu. Zimní zahrada v této orientaci nabídne rovnoměrné osvětlení, ale bez vytápění je obyvatelná pouze krátkou část roku. 


MATERIÁL ZIMNÍ ZAHRADY

Kvalitní materiál, ze kterého bude vyrobena konstrukce zimní zahrady, je základ. Pro nosnost zimní zahrady je nejideálnější dřevo nebo dřevohliník. Jedná se o pevné materiály, které vydrží opravdu velké zatížení. Významnou roli hraje také zasklení. Pro stavbu zimní zahrady se používají bezpečnostní dvojskla či trojskla, síla sklel by se měla pohybovat okolo 8 mm. Skla musí vydržet především nápor sněhu v zimě. Právě kvůli zatížení střechy budete potřebovat statický posudek. 

EURODECK, s.r.o.
Závist 21 - Lavičky
Velké Meziříčí 594 01
  Telefon: 566 520 350
Fax: 566 520 556
E-mail:
info@eurodeck.cz