Facebook

rychlý kontakt: tel.: +420 566 520 350

Dokonalé technologie, ekologie, životnost, emoce
Český výrobek Definitivní řešení

KASTLOVÁ / ŠPALETOVÁ OKNA

Pro původní zástavby městských domů nebo pro potřeby roubených staveb Vám vyrobíme kastlová okna a repliky historických oken.

Kastlová okna jsou někdy nazývaná "špaletová" okna, toto označení pochází z italského slova "spalletta", neboli okenní výklenek.

Tak můžete navrátit historický cenný vzhled budovy s novými replikami oken. Naše okna mají moderní konstrukční řešení, uznávané úřady památkové péče, přičemž zachovávají vzhled a charakter původních špaletových oken. Okna zcela vyhovují požadavkům stávajících ČSN a EN a dosahují vynikajících tepelně a zvukově - izolačních vlastností.

 

Naše výrobky splňují dané požadavky, kdy profilace vychází z klasických eurooken, která jsou zeštíhlena a upravena. Svojí konstrukcí tak respektuje původní charakter a přináší možnosti využití moderní uzavírací techniky a zlepšení tepelně izolačních vlastností.


Dodnes můžeme vidět původní kastlová okna nejen v historických budovách, u kterých vytvářejí celistvost dobové zástavby.

Především jsou to činžáky z 19. a začátku 20. století. Okna jsou vyzdobená mnohdy ručně zhotovenými prvky našich truhlářských mistrů, jsou nádherná svými ozdobnými řezbami a štíhlými konstrukčními prvky. Budovám tím dodávají na jedinečném vzhledu, ze kterého dýchá historie. Právě proto jsou vyžadována v památkových zónách.

 

"U historických staveb představují plastová okna zcela nevhodné řešení a s ohledem na použitý materiál jsou tradičnímu vesnickému prostředí natolik cizí, že je nelze doporučit ani pro novostavby na vesnici. V neprospěch plastových oken mluví rovněž skutečnost, že všechny skutečně moderní stavby navržené úspěšnými architekty se plastovým oknům důsledně vyhýbají, stejně jako všechny zdařilé a oceněné opravy historických staveb."

Martin Čerňanský na www.lidova-architektura.cz

 

PROČ VYBRAT VSTUPNÍ DVEŘE OD SPECIALISTŮ?

Každý den je budete brát za kliku, tak by bylo fajn, aby vám za chvíli nezůstala v ruce. Máte je stále na očích vy i vaši sousedé. Starají se o vaše soukromí a také bezpečí. Pokud vybíráte nové vstupní dveře, dopřejte si čas a rozmyslete si, jak mají vchodové dveře vypadat. 

 

Výrobce dveří se bude ptát. Potřebuje vědět hodně informací

EURODECKU se vždycky zajímáme o místo, kde dveře budou, a zajímá nás, jaké požadavky na své dveře máte. Vyrábíme dřevěné a dřevohliníkové dveře v různých typech a provedení. Samotné dveřní křídlo může být ve dvou provedeních, buď ze sendvičového hranolu EURODECK s kazetovou výplní, anebo z celistvého dveřního panelu, který je čím dál více atraktivní pro svůj jednoduchý design.

Papírová výplň, anebo kvalitní dřevo a izolace?

Většina levných dveří stojí tak málo i proto, že uvnitř najdete papírovou výplň. Odborně se tomu říká voština a připomíná velký včelí plát. Nebo hezky rozstříhanou kartonovou krabici. Dveře jsou díky voštině velmi lehké, prokopne je i žena, a navíc jsou absolutně bez dalších přidaných hodnot a vlastností. Jakými jsou třeba zvukotěsnost a paropropustnost. O bezpečnosti nemluvě. Takové dveře „z papíru“ se vám časem zkroutí vlivem teplotních výkyvů.

NAD DVEŘMI JE POTŘEBA PŘEMÝŠLET

Rámy dveří máme vždy konstruovány z kvalitních dřevěných hranolů. Aby se dveře neprohýbaly, mají nekovovou statickou výztuhu. Izolační jádro je z polyuretanové pěny.

Vrchní části sendvičových panelů jsou vyrobeny z vodovzdorných překližek s velmi kvalitní vrchní dýhou a z uprostřed vložené XPS (pěnový expandovaný polystyren je jedním z nejrozšířenějších tepelně izolačních materiálů), nebo z PUR či PIR izolace (tvrdé pěnové hmoty jsou makromolekulární materiály převážně na organické bázi, vylepšená hmota PIR vykazuje o něco lepší parametry). Jednotlivé části panelu jsou slepeny polyuretanovým lepidlem, které zajišťuje perfektní tvarovou stálost a odolnost proti rozlepení. Zkrátka je znát, že nad tím, aby dveře sloužily dlouho a vydržely určitou zátěž, někdo přemýšlí.

Probereme s vámi možnosti, které se vám s našimi dveřmi otevírají. Uvidíte sami, že během našich rozhovorů o nových vstupních dveřích najednou vyvstanou otázky, které vás před tím možná ani nenapadly.

 

Základní konstrukční typy vchodových dveří

Všechny dveře můžeme vyrobit jako dvoukřídlé, doplnit je bočním či horním světlíkem, případně dvěma bočními světlíky pro prosvětlení a optické zvětšení prostoru. Podívejte se na naše nákresy pro představu, jak jednotlivé typy dveří mohou vypadat.

 

  Jednokřídlé dveře                               Jednokřídlé dveře s horním světlíkem

                           

 

 

Další možnosti umístění světlíků

           

 

 

Dvoukřídlé dveře

        

  

JAK VYBRAT DŘEVĚNÁ OKNA?

Jistě i vás zajímá, na kolik taková okna přijdou… Rádi pro vás vypracujeme individuální kalkulaci, proto nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Abychom určili cenu co nejpřesněji, budeme potřebovat znát tyto informace:

 

DRUH OKNA

Není pro nás problém vyrobit okna jakéhokoliv rozměru. A jaké jsou vlastně možnosti?

  • Jednokřídlá
  • Dvoukřídlá
  • Vícekřídlá
  • Skládací okna
  • Sestavy oken
  • Šikmá, oblouková nebo jinak atypická

 

Vyrobíme vám okna jakéhokoliv rozměru – okna jednokřídlá, dvoukřídlá i vícekřídlá, skládací okna i sestavy oken, okna šikmá, oblouková nebo jinak atypická - přesně na míru vaší stavbě!

EURODECK, s.r.o. - dřevěná okna všech rozměrů                                     EURODECK, s.r.o. - dřevěná okna všech rozměrů

Nabízíme všechny druhy oken – okna fixní, sklopná, okna otvíravě-sklopná, okna štulpová nebo se sloupkem atd.

EURODECK, s.r.o. - dřevěná okna všech rozměrů                                 EURODECK, s.r.o. - dřevěná okna všech rozměrů

 

Inspirovat se můžete v galerii našich realizací. 


ROZMĚRY OKEN

Potřebujeme znát výšku a šířku oken. Nebo alespoň přibližnou, abychom vám nabídli co nejpřesnější kalkulaci.


ŠÍŘKA PROFILU
Okna vyrábíme z třívrstvého dřevěného hranolu ve třech základních profilech – IV68, IV78 a IV92.

Profil  IV68 je základní model dřevěného okna. Využívá se pro rodinné domy, bytové domy i průmyslové objekty.

Profil  IV78 je ekonomická varianta vhodná pro rodinné i bytové doby nebo průmyslové domy a používá se všude tam, kde je nutná vyšší zvuková izolace.

Profil IV92 představuje nejmodernější řešení pro vaši stavbu.

Více informací o profilech.


DŘEVINA

K výrobě dřevěných či dřevohliníkových oken a dveří používáme pouze prvotřídní smrkové, dubové, modřínové dřevo nebo meranti.

Jaké dřevo si vybrat?

Smrk je nejpoužívanějším a nejlevnějším materiálem pro výrobu oken, ale i tak můžete očekávat vysokou kvalitu.

Dub je tvrdé a pevné dřevo. Pro výrobu oken je ideální, řadí se do vyšší cenové skupiny.

Modřín je pevné a trvanlivé dřevo s výraznou kresbou, proto je k výrobě oken tak oblíbené.

Meranti je exotická dřevina, kterou můžeme přirovnat k dubu, je cenově dostupnější.

Více informací o materiálech.

 

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Kvalitní povrchová úprava je základem každých dřevěných oken. Používáme prvotřídní barvy finské značky TEKNOS – jsou zdraví a životnímu prostředí neškodné.

Můžete buď zvolit transparentní lazuru, kdy hezky vynikne struktura dřeva, nebo pokud chcete, aby vaše dřevěná okna nosila sytější barvu, není problém použít barevné nástřiky s krycím odstínem.

Okna můžete mít i dvoubarevná – zvenku jedna barva a zevnitř druhá.

Více informací o povrchové úpravě.


TYP SKLA

Do našich dřevěných oken instalujeme izolační skla značky AGC - největšího výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě. 

Dřevěná okna standardně osazujeme izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Rozdíl mezi nimi je takový, že trojskla mají zesílenou ochranu proti chladu a teplu.

V základu jsou skla čirá, ale můžete si zvolit i matované sklo, nebo dokonce skla tónovaná. Navíc v 15 barevných odstínech.

Nabízíme mnoho variant a druhů zasklení:

  • Izolační sklo s pokovením, které odráží energii zpět do místnosti a zabraňuje jejímu úniku.
  • Odolné tvrzené bezpečnostní sklo, které se při rozbití rozpadne na malé tupé části a tak střepy nikoho neporaní.
  • Protihluková skla, která fungují jako zvukotěsná stěna chránící prostor před nežádoucím hlukem. 
  • Protipožární skla - vrstvená skla odolná proti požárům.

 

PÉČE O DŘEVĚNÁ OKNA

EURODECK - péče o dřevěná okna

Bojíte se, že vám dřevěná okna nevydrží?

Sto let i víc slouží některá dřevěná okna v historických stavbách, a to je i důvod, proč mnozí majitelé domů nedají na tento přírodní materiál dopustit.

Většina lidí si však představuje, že nákupem a instalací jejich oken končí veškerá starost o ně a že okna budou fungovat tak nějak přirozeně sama od sebe. To je samozřejmě jen iluze a zákazníkovi by ji měl vysvětlit již prodávající oken.

Okna a dveře se po namontování stávají součástí stavebního díla. Jsou tedy vystaveny volnému působení povětrnostních podmínek. 

Dřevěná okna – správně vyrobená a namontovaná nepodléhají tolik vlivům namáhání vzniklého rozdílem teplot, vyžadují však určitou péči o povrchovou úpravu. Ta se však ani zdaleka nedá srovnávat s tou obrovskou pracností, kterou vyžadovala obnova nátěru starých dřevěných oken, jak si pamatujeme z dob minulého režimu. Opalování, broušení, základní nátěr, vrchní nátěr … kvalita barev zpravidla nebyla tak dobrá, aby okna vydržela hezká dlouhé roky.

To vše již dnes neplatí, hodně se toho změnilo. Základní předpoklad budoucí trvanlivosti povrchové úpravy vzniká již ve výrobě, většinou se používají vodou ředitelné akrylátové disperze, u renomovaných výrobců je kvalita používaných laků srovnatelná. 

 

SROVNÁNÍ S PLASTOVÝMI OKNY

Plastová okna určitě nejsou tzv. bezúdržbová, jak se často uvádí. Pokud se týká nutné údržby, zcela jistě vyžadují poměrně časté a pravidelné seřizování pohyblivých částí při přechodu letního do zimního období a naopak.

PVC, ze kterého se plastová okna vyrábí, je termoplast (při zhotovování je použito principu roztavení a vytlačení do formy, která dá výrobku správný tvar). To znamená, že plastová okna jsou náchylná na změny teplot (rozdíl venkovní a vnitřní). Pokud jsou vystavena přímému slunečnímu záření, je jejich teplota samozřejmě ještě vyšší, obzvláště pak u tmavých odstínů. Čím větší rozměry tedy plastová okna mají, tím větší je šance, že se při výrazných změnách teplot projeví jejich deformace (nežádoucí zkroucení rámu). Výjimečně může dojít i k tomu, že použitý plast zkřehne a popraská třeba už po 15–20 letech používání.

 

Běžná údržba povrchové úpravy eurooken

Co se vlastně pod tímto pojmem má na mysli? Je to pravidelná kontrola při každém celkovém mytí, výrobce nátěrů doporučuje mýt dřevěné části oken nejméně dvakrát za rok. Při tom se kontroluje stav laku, zda se někde nevyskytují viditelné počátky poruch.

Dále je nutno udržovat povrch dřevěných částí v čistotě, zaprášený a jinak znečištěný povrch výrobkům neprospívá. Pro omývání dřevěných částí oken by měl být používán pouze slabý roztok vlažné mýdlové vody.

Kromě běžného mytí je vhodné aplikovat po očistě alespoň jedenkrát ročně udržovací roztok (my doporučujeme použít renovační balzám firmy TEKNOS). Roztok se nanáší celoplošně na dřevěný povrch oken, nechá se zaschnout a jemnou bavlněnou tkaninou se přeleští. Takto upravený povrch se vyznačuje zvýšením elektrostatického náboje a tím vyšší schopností odpuzovat prach a vlhkost (oproti tomu povrch plastových oken má tendenci elektrostaticky přitahovat prach). Zároveň dokáže ochranný roztok vyplnit případné vzniklé prasklinky v lazuře a poskytuje tak oknům dostatečnou odolnost před povětrnostními vlivy.

Když se vyskytne mechanické poškození povrchu, je nezbytně nutné jej co nejrychleji vyspravit nejlépe pomocí tvrdých vosků. Důležité je, aby poškození bylo co možná nejrychleji zaceleno. Pro opravu je možno použít i barvu. Od nás jako výrobce oken samozřejmě dostanete návod, jak tuto opravu provést, v případě závažnějšího poškození se na nás můžete s důvěrou obrátit. 

Naše okna jsou opatřena ekologickým, vodou ředitelným nátěrovým systémem od finské firmy Teknos. 

 

EURODECK - Renovační sada pro dřevěná okna a dveře                                EURODECK - Clean - čistič + Care - ošetřovací balzám na okna a dveře

Renovační sada pro dřevěná okna a dveře; Clean-čistič + Care-ošetřovací balzám, 2x500 ml

 

                                                                                                               

                                

EURODECK, s.r.o.
Závist 21 - Lavičky
Velké Meziříčí 594 01
  Telefon: 566 520 350
Fax: 566 520 556
E-mail:
info@eurodeck.cz