Facebook

rychlý kontakt: tel.: +420 566 520 350

Dokonalé technologie, ekologie, životnost, emoce
Český výrobek Definitivní řešení

Ochrana životního prostředí

EURODECK, s.r.o. - prvotřídní dřevěná okna a dveře

Dřevo je skutečně ekologický materiál

Vytvoření řeziva a jeho příprava k výrobě pohltí až šestkrát méně energie než u PVC - což znamená menší množství emisí znečištění a menší spotřebování paliv.

Dodatečně dřevo v průběhu růstu pohlcuje velké množství kysličníku uhličitého z atmosféry. Každý krychlový metr dřeva potřebuje jednu tunu kysličníku uhličitého, aby se mohlo rozvíjet.

Dřevěná okna je možné téměř stoprocentně předělat. Dřevo může být využito jako materiál pro topení nebo může být využito k výrobě třískových desek. Sklo a hliník je možné po přetavení opět použít k další výrobě.

I když nebude dřevo opět využito, podlehne přirozenému rozložení. PVC nepodléhá přirozenému rozložení. Jakmile je uvedeno do prostředí, již navždy v něm zůstane. V globálním měřítku méně než 1% PVC je recyklováno. Jedna z příčin tak malé recyklace je vysoký výskyt chlóru v PVC (56%) a složek, které se využívají k výrobě této suroviny (mj. ropy). Z tohoto důvodu je proces recyklace nákladný a zabere velké množství času. Tento fakt způsobuje, že PVC, které přestalo plnit svůj účel, se ocitá na smetištích, mizí v moři, je spáleno nebo znečišťuje krajinu. 

Víte, že strom, ze kterého je nové okno vyrobeno, spotřeboval při svém růstu velké množství oxidu uhličitého, tedy plynu, který největší měrou přispívá k prohlubování skleníkového efektu? Že ho vzrostlý strom spotřebuje více než deset kilogramů za jedinou hodinu? Tedy tolik, kolik ho za stejnou dobu vydýchá deset lidí? Stromy zachycují také přízemní ozón, oxidy síry a dusíku a další látky. 

A jistě víte, že je dřevo obnovitelný materiál a jak příznivý vliv mají lesy na zadržování vody v krajině, zabraňování eroze půdy… Zkrátka, že je o dřevěném okně proč uvažovat.

Zajímavosti podle National Geographic:

  • 1 000 litrů kyslíku průměrně vyprodukuje při fotosyntéze vzrostlý listnatý strom za jeden slunný letní den (člověk za stejnou dobu spotřebuje při dýchání okolo 300 l)
  • ve vegetačním období zachytí 1 ha smrkového lesa 23 t prachu, borovicového lesa 36 t, bukového 68 t
  • Kalifornský úřad pro lesy a prevenci požárů propočítal, že jediný strom žijící 50 let ve městě přispěje za dobu svého života tzv. ekosystémovými službami v přepočtu 7 až 8 miliony Kč

 

 

Dřevěná okna jsou flexibilnější a mají větší možnosti při aranžování

Okna s netypickým tvarem jsou častěji vyráběna ze dřeva, protože má mnohem tužší konstrukci. Dřevěná okna s netypickými tvary mohou mít v podstatě libovolné rozměry, kdy jsou omezeny pouze velikostí okenních tabulí dostupných na trhu a pevností kování. Díky tomu můžeme vyrobit např. obloukové balkonové dveře.

Je potřeba mít na paměti, že okno je výrobek, který bude používán ještě mnoho desetiletí. Dřevěné okno je možné mnohokrát přemalovat, když ho chcete přizpůsobit k barvě interiérů apod. To není možné u oken z PVC. Kromě toho v případě drobných poškození a poškrábání je možné dřevěný rám lehce opravit s malými náklady, plastové okno zůstane poškozené, dokud nebude vyměněno.

Udržitelnost znamená stálou produkci obnovitelné suroviny dřeva při zachování všech ostatních funkcí lesa.

Dřevo je bezpečnější

V případě požáru se plastová okna roztaví, přitom se uvolňují škodlivé a jedovaté látky. Díky impregnaci si udržují dřevěná okna při požáru svou nosnost tak dlouho, dokud nepuknou skleněné tabule, což není případ plastových oken, protože ty se roztaví již dříve.

Dřevo je přirozeně zvukotěsné

Města dnes trpí nejen vyšším znečištěním vody a vzduchu, ale také hladina hluku se stále zvyšuje. Lidé, kteří bydlí v hlučných oblastech jsou vystaveni hluku z dopravy, továren nebo staveb. A přitom je obecně známé, že klidný spánek hraje důležitou roli při regeneraci těla a pro lidské zdraví celkově. Je dokázáno, že 90% hluku zvenčí vniká do domu skrz okna a dveře. Proto mohou zvukotěsná okna a dveře (tzn. dřevěné rámy spolu s izolačním sklem) podstatně zlepšit pohodlí a kvalitu života v našem vlastním domově, kde chceme v klidu odpočívat. Zvukotěsná okna mohou být samozřejmě používána také v kancelářích pro vytvoření lepšího pracovního prostředí.

Máme zodpovědné partnery

Náš dodavatel skla - největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě AGC Glass Europe cítí zodpovědnost za to, aby bylo zajištěno, že budoucí generace zdědí svět, který se rozvíjí udržitelným způsobem.

Věděli jste, že na každou tunu Co2, kterou výrobce skla vyprodukuje, se téměř 10 tun ušetří díky použití těchto kvalitních skel v průběhu celé jejich životnosti? Vyplynulo to ze sledování celkové uhlíkové stopy operací AGC Glass Europe. Velmi povzbudivé výsledky, které ukazují, že dokonce i "těžký" průmysl jako je sklářství může mít celkový velký přínos pro společnost.

 

 

EURODECK, s.r.o.
Závist 21 - Lavičky
Velké Meziříčí 594 01
  Telefon: 566 520 350
Fax: 566 520 556
E-mail:
info@eurodeck.cz